Pişi Tarifi

Pişi Nasıl Yapılır? Mayalı Pişi Tarifi

Puf puf kabaran bir pişi yapımı hayal edin. Üstelik içine de pişirirken hiç yağ çekmiyor, her mutfak da denenip kahvaltı sofrasına konulmayı hak eden bir pişi tarifim var, Bu pişi tarifi özellikle pişi yapmayı beceremiyorum diyenler için uygulanması kolay bir tarif.

Pişi nasıl yapılır? pişi tarifi. pişi hamuru
kolay pişi tarifi
pişi nasıl yapılır

Türk mutfağının geleneksel kahvaltılarının olmazsa olmazı, pişi enfes bir lezzet katar sofralarımıza yapımı oldukça basit görünse de dikkat edilecek noktaları büyük önem taşır merak etmeyin dikkat edilmesi gereken noktaları ayrıntısıyla belirttiğim anlatım videosunda,

Şimdi kısaca belirteyim. Öncelikle hamurun kıvamı ele yapışır bir hamur olmalı yoğururken, iyice yoğrulduğunda ise az yapışır hale gelir, üzerine az un serpip mayalanması gerekir, mayalanma süresi oda sıcaklığına göre mevsim sıcaklığına göre değişir yani yazın hazırlanan hamur daha çabuk mayalanırken kışın yapılan hamur daha geç mayalanır tabi kış için evinizin sıcaklığına bağlı olarak değişir; Kısacası sıcak ortamda mayalanan pişi hamuru daha çok kabarır hale gelir. Ayrıca bol yağda ve oldukça kızgın bir yağ ile pişirmek gerek, pişirirken de gözünüzü ayırmayın yanma oranı oldukça yüksek bir hamurdur. Birde beze haline getirdikten şekil verip yine mayalanması için beklemek puf puf kabarır halde olması için atlanmaması gereken bir nokta.

Pişi Hamuru Malzemeleri

  • **Kullandığım su bardağı ölçüm 250 ml. dir un ve suyu bu boyutlara göre hazırlayın!!
  • 1 su bardağı el yakmayacak ılık su
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • yarım tatlı kaşığı tuz (silme olacak şeklide)
  • 15 Gram yaş maya
  • Toplamda 4 Su bardağı un unun 3,5 su bardağını yoğurma işleminde kullanalım, yarım su bardağını da artırarak ilerleyen aşamalarda kullanın.
  • Pişirmek için 2-3 su bardağı yağ (bol yağda daha güzel kızarır)
  • * derin bir tavada kızartmanızı tavsiye ederim
Mayalı Pişi Tarifi

Bu Pişi tarifini yapıp yanına çay demleyerek akşam üzeri kahvaltılarına da bu güzel pişi tarifini davet edebilirsiniz hatta yanına beyaz peynir, turşu, zeytin hatta çeşit çeşit reçel ile yemesi çok ama çok lezzetli ve gün arası kaçamağı içinde güzel bir ziyafet sofrası olacaktır.

Aşağıdaki nefis lezzetlere göz atmayı unutmayın!!

Nefis Pişi tarifiniz hazır Afiyet olsun.